1 Adet dolmalIk ekmek
250 gr kavrulmuş kıyma
1 demet maydanoz yaprağı
2 rendelenmiş domates
1 büyük soğan
1çay bardağı zeytinyağı
1 kaşık ev salçası
Karabiber
Tuz
Kimyon

Dolmalık ekmeğin üst tarafından 10 cm çapında bir kısmı kapak olarak kesin dış kabuğa zarar vermeden ekmeğin içi bu delikten boşaltın. Çıkarılan iç hamuru küçük küçük ufalayın.
Ekmek içleri bir tavaya koyup üzerine kıyma, maydanoz, karabiber ve yeteri kadar zeytinyağı ilave edip kavurun. Hazırlanan karışımı içi boşaltılmış olan ekmeğe doldurun ve daha önce kesilen kapağı kapatın.Derin olmayan bir tencere veya kapaklı bir tavanın içine ekmeğin tabanından az büyük iki veya üç parça asma dalı yerleştirip ekmek dolmasını bunların üzerine koyun. Asma dalı bulunamıyorsa yerine iki çatal kullanın.(Bunun amacı dolmanın alt kısmının yanıp tencereye yapışmasını önlemektir.)

Bir karıştırma kabında rendelenmiş domatesi yarım çay bardağı zeytinyağınla karıştırıp ekmek dolmasının üstüne her tarafına gelecek şekilde yavaşça dökün. Tencerenin kapağı kapatıp pişmeye bırakın. Pişme esnasında tencerenin dibindeki suyu bir kaç kez kaşıkla dolmanın üzerine gezdirin ki diþ yüzey suyu iyice çeksin. Tenceredeki su yok olunca pişmiş demektir. İsterseniz daha kıtır olması için kızgın fırında üzerini 5 dakika kızartın.

Soğumadan servis yapın.
Afiyet olsun…